Enginar İle İlgili

Enginarın Faydaları

   ► Kolesterole Faydalıdır: Enginar, kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutar. Yüksek kolesterolü düşürdüğü, kolesterolü olmayana da herhangi bir olumsuz yanının olmadığı kanıtlanmıştır.
   
   ►
Sindirim Sistemine Faydalıdır: Enginar, bulundurduğu fazla lif sayesinde mide sağlığına yararlıdır. Ayrıca enginarda bulunan asit sayesinde de mide asidinin düzenli seviyede kalmasını sağlar.

  ►
Anemi Hastalığına Faydaları: Enginar, demir açısından çok zengin bir şifa kaynağıdır. Düzenli olarak tüketilirse anemi hastalığı ortadan kalkabilir.

  ►
Karaciğere Faydaları: Doktorların bile karaciğer hastalarına ilaçdan önce önerdiği enginar, kolesterolü sağlıklı seviyede tuttuğu ve karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçtiği için çok büyük faydası vardır.
 
   ►
Kansere Faydaları: İdrar söktürücü olan enginar, mesane ve kolon kanserine karşı etkili bir koruyucudur.

   ►
Bağışıklık Sistemine Faydaları: Enginar, yüksek derecede C vitamini bulundurur. C vitamini bulunduran besinler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve virüslere karşı koruma sağlar.

   ►
Kemik Sağlığına Faydaları: Enginarda yoğun bulunan K vitamini, kemiklerin yapısının bozulmamasını sağlar. Ayrıca alzheimer ve sinir sistemine olumlu etkileri vardır.

   ►
Hücrelere Faydaları: Enginar fazla miktarda bulundurduğu niyasin ve B-6 vitamini sayesinde hücre sağlını korur ve hasar gören hücrelerin iyileşmesini hızlandırır.
 
   ►
Kan Hücrelerine Faydaları: Potasyum ve sodyum açısından zengin olan enginar, kanın hızını düzenli bir seviyede tutmasına yardımcı olur.

   ►
Enginarın Suyunun Faydaları: Enginarın suyu en az enginar kadar sağlığa faydalıdır. Fakat bazı maddeleri enginara göre daha fazla bulundurabilir. Bu özelliği sayesinde sindirim sistemine büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

   ►
Enginarın Yaprağının Faydaları: Çok eski tarihlerden beridir enginar yaprağı, sindirim sisteminde meydana gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Enginar yaprağı daha çok kaynatılarak tüketilmektedir.